na úvodní stranu přeskočit menu

Zemřel Pavel Vašák

Považuji tohoto literárního historika, textologa a popularizátora za nejpřednějšího z českých máchologů. Čest jeho památce, nejen proto, že definitivně rozšifroval Máchovy deníky.

Pavel Vašák zemřel v neděli 6. února 2011 na své chatě na Litoměřicku. Tu si před lety vybral pro výhled na České středohoří, který z ní měl podobný jako Mácha z okna své litoměřické světničky. V pondělí 7. 2., to jsem ještě o jeho smrti nevěděl, jsem si v knihovně půjčil poslední autorovu vydanou knihu Labužnické příběhy aneb Učeň mistra Savarina, která však není nijak literárně-historická. Je to žertovná kuchařka protkaná lidovou moudrostí a autorovými vzpomínkami i fantaziemi. Teď si v ní čtu a mám z ní radost.   

Před nedávnem si Vašák na zmiňované chatě nadvakrát zlomil jednu ruku, nebo obě ruce, už si nepamatuji, a to ho v Litoměřicích docela zdrželo. Několikrát přednášel v Knihovně K. H. Máchy, s pochroumanýma rukama vypadal trochu jako Ježíš, trochu jako tyranosaurus rex. Návštěvníky strhnul třeba na dvě na tři hodiny svým živým vyprávěním, obsahujícím především pikantnosti z Máchova života. Audiozáznam jednoho vystoupení najdete zde. Pod vlivem Vašákova tvrzení, že "tam" je nejfrekventovanější slovo v Máji, jsme nazvali loňský máchovský multimediální festival Tamtam.

Milý nekrolog za Pavlem Vašákem napsal jeho přítel František Cinger na Portál české literatury. Na fotografii Karla F. Tománka vidíme Pavla Vašáka, který proslul především jako autor Šifrovaného deníku K. H. Máchy, s autorem Mácha: Deníků.     

vloženo 15. února 2011, štítky: Nezařazené

Přidat komentář

Furmulář pro přidání komentáře k článku
(nezobrazuje se)
opište číslo 10

položky označené * jsou povinné


zobrazit všechny články