na úvodní stranu přeskočit menu

Sex, Mácha a alkohol v čase internetu

Ivan Hartman v Hospodářských novinách: "Dvousetletého Máchu, jeho Lori i Márinku použil spisovatel Jaroslav Balvín k nezávazné literární hře."

Celou recenzi najdete zde nebo níže. Další, starší ohlasy na knížku (např. Tvar, Čili chilli nebo ČRo3-Vltava) jsou na těchto stránkách v odkazech.

Sex, Mácha a alkohol v čase internetu

Dvousetletého Máchu, jeho Lori i Márinku použil spisovatel Jaroslav Balvín k nezávazné literární hře.

V rukou Jaroslava Balvína se beletrie stává hračkou. Stránky "románkového" debutu šéfredaktora Portálu české literatury nazvaného Mácha: Deníky - Turistický průvodce plní narážky na jiné spisovatele (Rudiš, Viewegh, Nesvadbová, Bernhard...), odkazy na filozofy (Derrida, Lyotard...) a hudebníky (Baumaxa, Vladimir 518...). Balvín svůj stručný příběh ze současnosti, v němž alkohol, sexuální touha a máchovská krajina ovlivňují jednání postav, skládá z rešerší, literárních odkazů, reportážních postřehů nebo "recenzí" - například na "špatný film" F. A. Brabce Máj či na turistického průvodce Tajemné stezky - Máchův kraj - Kokořínsko od jisté Jiřiny Doležalové a Karla Uzla: "To je fakt hrozný," hodnotí citace z Uzla postava Balvínovy knihy, máchovská Lori.

Mladý býček s příjmením Mácha, kterému chutná víno a ženský klín, i když erekce nebývá vždy stoprocentní, pracuje v pražské redakci. Žije sám v Roudnici, kde asi dlouho nevydrží, protože se tu dá snad bavit tak akorát "s Horáčkem" (tím od Hapky). A tak si aspoň na kole při cestách po Českém středohoří dává do těla, aby zahnal deprese.

Ostatně hrdina Balvínovy knihy Mácha, který má i známého Tyla (zda je křtěn rovněž Josef Kajetán jako proslulý současník Karla Hynka není známo), se chystá sepsat průvodce Máchovým krajem. A do toho všeho Balvín prokládá vlastní text citáty z literárních děl: samozřejmě z romantika Máchy či třeba sebevražedkyně Sylvie Plathové.

Těch sto čtyřicet stránek malé knížky tedy slepila hustá omáčka. Putování v Máchových stopách je přitom spíš letmé. A i když čtenáře může nad titulem Balvínovy knihy napadnout souvislost třeba s Urbanovým Santiniho jazykem - rovněž "putovním románem" po stopách velkého umělce -, je tu markantní rozdíl v náročnosti literární práce. V Urbanově konstrukční důkladnosti a Balvínově nezávazné nahodilosti. Česká literatura jeho "letním milostným románem" zásadní dílo nezískala. A tak v něm alespoň najdeme řadu "vychytaných hlášek". Nejlepší je asi ta z cyklovýletu: "Kolem mě projede Ivo Lukačevič na nejnovějším modelu horala. To mi připomnělo, že jsem chtěl napsat na klientský servis Seznamu.cz, že nejdou otvírat přílohy, co mi chodí v e-mailech."

Ivan Hartman, Hospodářské noviny 19. 7. 2010

vloženo 19. července 2010, štítky: Nezařazené

Přidat komentář

Furmulář pro přidání komentáře k článku
(nezobrazuje se)
opište číslo 10

položky označené * jsou povinné


zobrazit všechny články