na úvodní stranu přeskočit menu

První ohlasy

Postmoderní intertextová šaráda, kuriózní příspěvek k máchovskému výročí, bizarní literární útvar, pohybující se na hraně syrové autorské zpovědi...

Autor píšící pod zkratkou (hul) v Kronice Divadelních novin napsal k datu 1. 5. 2010 toto:
"Editor a publicista Jaroslav Balvín představil autorským čtením na hradě Hruška (správně má být Houska - pozn. ed.) svou novou knihu nazvanou Mácha: Deníky. Turistický průvodce. Děj bizarního literárního útvaru pohybujícího se na hraně syrové autorské zpovědi a postmoderně mystifikačního deníku se odehrává v současném Máchově kraji. Je prosycen citacemi a překrady z Máchových děl a publikací a článků o něm. Vychází a zřejmě byl i napsán u příležitosti blížícího se (16. listopadu) dvoustého výročí Máchova narození. Autor zde píše mj.: Chtít nějakou pointu, to je přežitek klasickýho dramatu. V životě to takhle vůbec nebývá. Ledňáček je ptáček, kterej nezpívá…"

 

Jan Nejedlý promluvil o knize 6. 5. 2010 v rubrice Nové knihy na ČRo3-Vltava: "Matoucí název novely Mácha: Deníky.Turistický průvodce rozehrává postmoderní intertextovou šarádu, v níž se střídají úryvky z Máchových textů, z písní Xaviera Baumaxy, narážky na současnou literární scénu a samozřejmě autorův letní máchovský románek, jak jej sám nazývá. Při psaní průvodce Máchovým krajem se totiž tvůrce vciťuje do postavy velkého básníka, ve svých přítelkyních spatřuje Márinku, Lori či Elu a s automobilem a notebookem se vydává po stopách barda, od jehož narození letos uplyne dvě stě let. Kuriózní příspěvek k máchovskému výročí je první vydanou knihou nového nakladatelství Novela bohemica, které založil novinář Zdenko Pavelka."

 

Knížky Mácha: Deníky si všiml 20. 5. 2010 i Výběr Salonu Práva: "Letní román, říká anotace. Hrdinou je Mácha kolem roku 2008. Bydlí v Děčíně, ale to město se mu moc nelíbí. Najde si – to je mu zrovna šestadvacet – pokojík v Roudnici. Sám nebo s Márinkou nebo s Lori nebo s Elou prochází či projíždí na kole či autem Českým středohořím. Je do těch dívek i do krajiny zamilovaný. A pointa tohoto průvodce? Průvodce pointu nemívaj… Hele – klidně žádnou. Zažilas někdy ňákou pointu?… Nejsem Šafránek, abych potřeboval na konci mrtvolu."

vloženo 30. května 2010, štítky: Nezařazené

Přidat komentář

Furmulář pro přidání komentáře k článku
(nezobrazuje se)
opište číslo 10

položky označené * jsou povinné


zobrazit všechny články