na úvodní stranu přeskočit menu

Od Balbína po Balvína

Čarstvá absolventka litoměřického gymnázia Laura Havlová (nar. 1991) sestavila Litoměřickou literární čítanku, kde figuruje i ukázka z Mácha: Deníků.

S čítankou Laura postoupila do celostátního kola SOČ (Středoškolská odborná činnost). V její čítance je zmíněno na dvě desítky autorů spjatých s Litoměřicemi nebo o nich píšících od nejstarších dob (Kosmas, Bohuslav Balbín, Karel Hynek Mácha) až po současnost (Jan Malinda, Renata Štulcová, Jakub Praibiš nebo třeba já).

___

Proč ses pustila do tvorby čítanky regionálních autorů?

První popud přišel od učitele češtiny Petra Bašuse, který chtěl, aby se SOČ zúčastnilo co nejvíce studentů gymnázia. Já jsem se této studentské soutěže účastnila v kategorii Tvorba učebních pomůcek. Jde asi o takovou „odpadní kategorii“, kde byl se mnou třeba i student, který sestrojil Teslův transformátor. Z litoměřického gymnázia jsme nakonec soutěžili čtyři a všechny práce se týkaly Litoměřic.

Znala jsi všechny autory, které jsi do čítanky posbírala?

Do té doby jsem věděla jenom o Josefu Jungmannovi a Máchovi, paní Štulcová mě jednou učila matematiku na základní škole a Honzu Malindu jsem četla. Nakonec jsem objevila asi patnáct autorů a asi by se dali objevit ještě další.

Bude mít tvoje čítanka praktické využití?

Petr Bašus ji snad zařadí do výuky na gymnáziu. Čítanku pověsím na internetové stránky školy a nabídnu ji bezplatně jako učební pomůcku dalším školám v Litoměřicích.

---

Ke krátkým ukázkám z knih spisovatelů jsou v Lauřině čítance přiřazeny otázky, jejichž prostřednictvím má student lépe pochopit autorovo dílo i jeho kontext.

Úkoly k ukázce z knihy Mácha: Deníky. Turistický průvodce

1. Jakým jazykem je ukázka psána?

2. Kde vidíš souvislosti s Máchovým životem?

3. Proč asi autor vkládá do textu úryvky z jiných děl?

4. Co nejspíše o Márince vypovídá věta „Já se vidím, plochá a směšná, z papíru vystřižený stín, tvář nemám žádnou“?

vloženo 31. července 2011, štítky: Nezařazené

Přidat komentář

Furmulář pro přidání komentáře k článku
(nezobrazuje se)
opište číslo 10

položky označené * jsou povinné


zobrazit všechny články