na úvodní stranu přeskočit menu

Jeden den s maharádžou a guruem Jogim Mokšanandou, avatarem Čanaky...

... aneb Inženýr Jan Müller se vrací. Více o hlavním protagonistovi radiodokumentu, který v neděli 31. 7. 2011 od 19.00 uvede rozhlasová Vltava.

Pražané ho můžou znát z metra a ulic metropole jako městskou postavičku celou v oranžovém. Ing. Jan Müller (www.yogimokshanand.org) se narodil 14. 2. 1941 v Praze. Vystudoval VŠE se specializací matematika, ekonomie, výpočetní technika. V sedmdesátých letech onemocněl rakovinou a dalšími závažnými nemocemi. Rozhodl se vyléčit se jógou, v Čechách nicméně nenašel dobrého učitele. V roce 1982 odjel kvůli józe do Indie. Za nelegální opuštění republiky přitom v nepřítomnosti dostal dvacet měsíců vězení. V Indii obešel na sto ašrámů, tj. klášterů, kde se vyučuje jóga, ale ani žádný z desítek domorodých guruů Müllera nepřesvědčil. Víceméně náhodou potom narazil na jogínské texty devět tisíc let staré. Müller se kvůli nim naučil sánskrtu, sám si je začal překládat a učit podle nich jógu ve vlastním ašrámu v bihárské Patně. Nejen že se v Indii touto tradiční jógou uzdravil, ale dosáhl také osvícení. Při něm mu bylo sděleno, že se má vrátit do Čech a změnit zde západní civilizaci. Po krátkém extempore, kdy byl v Kašmíru zadržen bez pasu (který neměl od začátku svého indického pobytu) a uvězněn, se mu podařilo získat prostředky na dopravu sama sebe a rozsáhlého archivu textů a knih do Evropy. V Čechách řeší po návratu jednak existenční problémy, protože nemá skoro žádný důchod a stát mu před rokem 1989 zkonfiskoval majetek včetně bytu, jednak usiluje různými prostředky dostat se do veřejného povědomí. Kandidoval např. za Stranu zdravého rozumu a Stranu mírného pokroku v mezích zákona do Parlamentu, usiluje o to založit Hnutí za novou civilizaci, účinkuje v různých zábavných televizních i klubových pořadech a prezentuje lidem svou jógu. V radiodokumentu se posluchači seznámí se základem jogínova učení, jímž je tzv. kapala bakhti, tj. čištění hlavního nervového centra vodou. Absolvují přípravu jogínské snídaně ze syrové stravy a dále se stanou svědky mj. jogínova soudního stání nebo vystoupení v kabaretu. Při cestě za svými pochůzkami navíc Müller intereaguje s lidmi, které potká. 

vloženo 26. července 2011, štítky: Nezařazené

Vaše komentářenový

[1] pozdrav jogimu

zdravim te,Honziku,skoro bych te nepoznala,ale ani ty mne ne,preci jen leta udelaji s clovekem sve. Preji ti hodnee uspechu v tom,co jsi se rozhodl delat a chci verit,ze to je nejen pro tve dobro,ale i pro ostatni lidi,svet potrebuje zmenit k lepsimu,pokud ovsem uz na to neni prilis pozde... Ilona

14. června 2014, 08:52, vložil ilona

[2] setkání

Mohu prohlásit ,že pan Ing.Jan Muller,ovládá jogu a jeho učení bude přínos pro lidi,jenže má před sebou trnitou cestu,pomozme mu ,prosadit se,při šíření dobra.

05. dubna 2013, 15:20, vložil Jindřich Herzog

[3] Pozdrav

Jednou jsem se potkala s Jogim na seminari na Huslenkach,jsem rada za tuto moznost ho pozdravit z Francie,kde ziji

28. prosince 2012, 22:02, vložil bohumila zajicova

[4] v metru

Dekuji Jaroslavu Balvinovi za objasneni zahady. Spatrila jsem oranzoveho ing. Mullera v metru a nedokazala jsem ho rozlustit.
moc zajimavy pribeh.
DIKY,
Pavla Jonssonova

27. července 2011, 20:58, vložil Pavla Jonssonova

Přidat komentář

Furmulář pro přidání komentáře k článku
(nezobrazuje se)
opište číslo 10

položky označené * jsou povinné


zobrazit všechny články