na úvodní stranu přeskočit menu

Dost bylo Máchy

V týdnu od 15. do 21. 11. 2010 vrcholily máchovské oslavy. A byla to jízda.

Na máchovské konferenci v Ústí nad Labem se můj příspěvek, bilancující Rok Máchy včetně recitace ukázek z máchovských dílek Petra Moučky, Daniela Bohuslava a Varlénova loutkového semináře poněkud neočekávane stočil k diskusi o komiksu. "To by se mělo zakázat," řekl zde mj. labskoústecký spisovatel Ladislav Muška o potenciální komiksové adaptaci Máchova Máje. Konferenci, kterou pořádal Ivo Harák, vděčím hlavně za možnost přespat v interhotelu Bohemia, kolem kterého jsem mj. denně chodil do základní školy. Ukázkový skanzen socialistických 80. let za cenu za pokoj v luxusním hotelu kongresového typu, naprosto neuvěřitelné. Žijeme v Rumunsku.

Od pátku do soboty vyvrcholily máchovské oslavy v Litoměřicích konferencí, kterou pořádala Obec spisovatelů. Kromě odborných příspěvků se v divadle a Salvě Guardě konal kulturní máchovský program. V hlavě mi po tom šrumci zůstává hlavně obraz básníka Zbyňka Hejdy v litoměřických ulicích, majestátní, ale trochu ztracená postava Pavla Vašáka a Aleš Prstek. A chuť vynikajícího žernoseckého rulandského šedého s přívlastkem.

Zcela neočekávaně jsem v sobotu četl z knížky Mácha: Deníky  na akci, kterou v litoměřickém Pivovarském sále vrcholil festival Den poezie, odtud je i foto Martina Zborníka (další foto zde). Po mně četl litoměřický prozaik, básník a tenista Jakub Praibiš. Akci organizoval zejména Josef Straka. Někdy v noci jsem ho přemlouval, aby šel se mnou na drumandbassovou party v nedalekém Jemaforu, pamětliv, že každá druhá akce, kde Josef čte, vrcholí jeho divokým tancem v kvádru na beaty v nějakém klubu. Nechápal jsem tedy, proč pořád nechce jít. "Takhle kdyby to byl jungle," řekl nakonec, a bylo mi vše jasné. Josef musí nastudovat terminologii elektronických hudebních směrů.

V neděli ráno se na úpatí litoměřické Mostné hory sešlo přes tisíc Litoměřičanů, aby zhlédli odhalení kopie Myslbekovy sochy. Tato akce mi přes dlouhodobou skepsi k celému projektu přišla naprosto nejdůstojnějším a zároveň nejsmysluplnějším příspěvkem k celému Roku Máchy. Velký respekt Janu Grimmovi. Hlavně jeho o. s. Salva Guarda dotáhlo vše ve velmi krátké době do konce. Litoměřičtí milenci se teď mají kde scházet. Jen v této souvislosti nechápu ty dvě bezpečnostní kamery, namířené na sochu. Bude se odtud streamovat na Amatéry.cz?  

vloženo 21. listopadu 2010, štítky: Nezařazené

Přidat komentář

Furmulář pro přidání komentáře k článku
(nezobrazuje se)
opište číslo 10

položky označené * jsou povinné


zobrazit všechny články