na úvodní stranu přeskočit menu

Deník o Denících

Radek Strnad referoval 20. 9. 2010 v severočeských mutacích Deníku o knize, autorovi i o třech autorských čteních v týdnu 20.-26. 9.

Článek najdete zde nebo níže.

Jaro Balvín bude číst z vlastní knihy Mácha: Deníky

Ústí nad Labem, Praha, Opava – Krátké „turné“ se třemi zastávkami má před sebou Jaroslav Balvín (ročník 1981). Uvidí jej v úterý 21. září Opava a v pátek 24. září Praha. Jediné severočeské čtení tohoto dramatika ze severu Čech, vydavatele, publicisty a šéfredaktora Portálu české literatury se odehraje ve středu 22. září od 18.00 hodin v kavárně Bárka v Ústí nad Labem. Představí zde svou prvotinu Mácha: Deníky.


Přijde i Mnoháček

Autor, litoměřický rodák bude číst v Ústí na Týdnech pro duševní zdraví sdružení Fokus. To pečuje o duševně nemocné, tuto akci pořádá každý rok. „Přijede se mnou i Mnoháček Zgublačenko, spontánní básník a spisovatel z Litoměřicka,“ slíbil Balvín. „Vystoupí v Bárce o hodinu dříve než já,“ upozornil.

Útlé čtivé dílko Mácha: Deníky s podtitulem „Turistický průvodce“ vznikalo zajímavě. V srpnu 2008 Jaro Balvín nacvičil a v premiéře uvedl zárodek novely jako divadelní hru s ochotníky Podbezdězského spolku intelektuálního, poetického a okrašlovacího. Stalo se tak na sympoziu Sdýchávání s krajinou v Dubé na Českolipsku.

První zkoušky

„Fotografka Pavlína Gutová hru doprovázela projekcí diapozitivů svých snímků Máchova kraje. Postupně vznikly originální ilustrace komiksového kreslíře Dana Černého a výtvarnice Zuzany Musilové,“ ohlíží se autor.

Během podzimu 2008 začal hru zkoušet s lidmi se zkušenostmi s improvizací: zpěvačkou a herečkou Marcelou „Kytičkou“ Koutkovou (dnes skupina Funktastic, dříve Glory Days, divadlo DeINformace) a pravidelným účastníkem slam poetry Václavem Formánkem z Ústí.

Ano, premiéra

„Zároveň jsme s pomocí Michala Tlustého a dalších herců i neherců natočili některé scény hry na video. Výsledkem je komorní činohra se zapojením filmových scén s prvky stínohry, improvizace a očekáváním divácké interakce,“ vzpomíná na premiéru upravené verze hry (prosinec ´08) v litoměřické Hospodě u Letního kina a na reprízu v únoru 2009 v klubu Circus v Ústí.

Sám hru upravil a použil jako jednu z kapitol knihy. Letos se jí ujal nakladatel Zdenko Pavelka. „Vydání knihy jsme spolu „načasovali“ do roku 2010, kdy uplyne 200 let od narození K. H. Máchy,“ popsal severočeský autor strategii nakladatelství Novela Bohemica.

Tři dámy

Petr Vaněk v Reflexu o novele píše jako o poučné literatuře. Těžce ji vyzdvihuje, lehce shazuje, následuje tak autorova příkladu z knihy samotné. Všímá si, a nedá to moc práce, že autor „zaznamenal letní románky s mladými dámami… Hlavní hrdina je romantik, sympatický mladý intelektuál, jehož baví chovat se trochu poťouchle a který létá po jiných oběžných drahách než jeho přítelkyně.“

Píše Jaro o sobě? Leccos snad napoví, že ve zmíněné hře Máchu sám hrál… Snad proto nechce o obsahu knihy moc mluvit, odkazuje na recenze.

Mladý býček

„Mladý býček s příjmením Mácha, kterému chutná víno a ženský klín, i když erekce nebývá vždy stoprocentní, pracuje v pražské redakci. Žije sám v Roudnici, kde asi dlouho nevydrží, protože se tu dá snad bavit tak akorát „s Horáčkem“ (tím od Hapky). A tak si aspoň na kole při cestách po Českém středohoří dává do těla, aby zahnal deprese,“ píše v Hospodářských novinách Ivo Hartman.

Kde se Jaroslav Balvín představí:

V úterý 21. 9. 2010 od 19.00 v Klubu Art/Oko v Bezručově, resp. Beethovenově ul. v Opavě na speciálním zájezdním literárním kabaretu EKG s tématem O lásce a intelektuálkách. S moderátory Jaroslavem Rudišem a Igorem Malijevským. S hosty Emilem Haklem, slečnou Jarkou a hudebníkem Tomášem Pastrňákem.

Ve středu 22. 9. 2010 od 18.00 v kavárně Bárce v Ústí nad Labem (Prokopa Diviše 5, vedle kina Hraničář) v rámci Týdne duševního zdraví společně s Mnoháčkem Zgublačenkem.

V pátek 24. 9. 2010 od 20.00 v pořadu Jaroslava Rudiše a Igora Malijevského EKG tentokrát v domovském Divadle Archa v Praze (Na Poříčí 26) společně s Emilem Haklem, slečnou Jarkou a dalšími.

vloženo 23. září 2010, štítky: Nezařazené

Přidat komentář

Furmulář pro přidání komentáře k článku
(nezobrazuje se)
opište číslo 10

položky označené * jsou povinné


zobrazit všechny články