na úvodní stranu přeskočit menu

Čeká mě mise na druhém konci republiky

S kolegou Steinbachem vyrazíme na čtení do Uherského Hradiště.

Akce se koná v pátek 29. 3. 2013 ve 20.00 v Café Portal na Masarykově náměstí 35. Pozvala nás básnířka a performerka Jana Orlová, která právě vydala sbírku Čichat oheň. Níže uvádím tiskovou zprávu k našemu autorskému vystoupení, které se koná v rámci uherskohradišťského cyklu čtení Jeskyně slov.

Balvín je ročník 1981, vysokoškolsky vzdělán, intelektuální pracovník, bez závazků, Steinbach se narodil roku 1953, vyučen, v dělnické profesi, se třemi dětmi… Co spojilo autory tak radikálně odlišné? 

„Řečí mám plnou pusu,“ vysvětluje autor próz Mácha: Deníky a Lásko, teď! Balvín, „ale obě ruce mám levé. Vašek mi pomáhá s takovými věcmi jako namontovat lustr nebo vyměnit zarezlou nádržku na záchodě a vposledku mě vozí na autorská čtení. Ne že by se tak často konala na druhé straně republiky jako v Uherském Hradišti, bohužel jsem ale byl svého času často tak indisponovaný, že jsem nebyl schopen vypravit se sám prostředky hromadné dopravy.“

Steinbach se na literárních akcích s Balvínem rychle rozkoukal, začal psát také, a když bylo třeba, za Balvína zastoupil. „V literárním světě se etabloval pojem blbecká poezie. Když musím zaskočit za Jardu, říkám, že já píšu šoférskou prózu,“ přibližuje Steinbach.

Významnou motivací, proč začal Steinbach na stará kolena psát, byla také skutečnost, že ho Balvín ve své druhé knize Lásko, teď! „vytěžil“, jak Steinbach zdůrazňuje. Balvínem poškozenou reputaci, dezinterpretaci názorů a přivlastnění si jeho zážitků se tak snaží přetlouct vlastní tvorbou. „Je pro mě zapeklitá věc, že se mi vzbouřila vlastní postava,“ komentuje tuto skutečnost Balvín. „Na druhou stranu se mi tím nabízejí zajímavé motivy k dalšímu psaní, ve kterém už od začátku lavíruju mezi skutečností a fikcí, jejich prostupováním a vrstvením,“ dodává autor.     

Ukázky z próz Jaroslava Balvína si můžete přečíst na jeho stránkách www.jaroslavbalvin.cz. Četné kritické ohlasy na jeho tvorbu z per předních českých literárních kritiků jeden ze tří nominovaných autorů na prestižní Cenu Jiřího Ortena 2011 pro literáty do třiceti let a laureát Ceny týdeníku Reflex za erotiku Bad sex 2011 věší na svůj blog (www.jaroslavbalvin.cz/blog).

Steinbachovy práce přibližují stránky Knihovny K. H. Máchy v Litoměřicích.

O autorech

Jaroslav Balvín (1981) je autorem próz, Mácha: Deníky. Turistický průvodce (jeden ze tří nominovaných titulů na Cenu Jiřího Ortena 2011) a Lásko, teď! (1. místo v Ceně týdeníku Reflex za erotiku Bad Sex 2011). Je šéfredaktorem internetového Portálu české literatury a spolupracovníkem litoměřické Knihovny K. H. Máchy. Edičně připravil několik antologií severočeského umění, absolvoval četná autorská vystoupení. 

Václav Steinbach (1953) své práce publikoval časopisecky (v bulletinu Karel Hynek Mácha, literárně-kulturní revue H_aluze, sborníku Sever západ východ). Absolvoval autorská čtení v Knihovně K. H. Máchy a klubu Jemafor v Litoměřicích, v Jurtě v Rychlebských horách a klubu Cross v Praze. Pracuje na dvou rukopisech, SMS románu a Lásce osudové.

Oba dva autoři žijí na malém městě, v Litoměřicích na Labskoústecku v severních Čechách.

vloženo 18. března 2013, štítky: Nezařazené

Přidat komentář

Furmulář pro přidání komentáře k článku
(nezobrazuje se)
opište číslo 10

položky označené * jsou povinné


zobrazit všechny články